KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
HRADECKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Svět na papírových ubrouscích

Polabské muzeum Poděbrady zve k návštěvě výstavy ze sbírky Aleny Šedové Svět na papírových ubrouscích, která se koná v barokním špitále Kunhuta.
O výstavě

Autorka v Poděbradech předvádí část své sbírky, kterou vytvářela 40 let a dnes čítá 30 tisíc exemplářů, tj. ubrousků, podšálků a papírového prostírání z více než 80 států celého světa. Vystavena je nejzajímavější skupina s tématem zeměpis, cestování a pohostinství. Každý stát světa je něčím charakteristický, má určitou životní úroveň a to se odráží i na způsobu stolování a tedy i na papírových ubrouscích. Návštěvník si může prohlédnout jeden z nejcennějších exemplářů sbírky - ubrousek z moskevského hotelu Lux, pocházející ještě z carských dob. Mezi zajímavé patří např. ubrousek z Bílého domu s iniciály "Bill a Hillary", ubrousek belgické královny či německé ubrousky a ubrousky ČSR z období mezi první a druhou světovou válkou. Výstava nás provede pěti světadíly.

Výstava je otevřena od 9.4. do 21.5.2006 denně mimo pondělí v dubnu od 10.00 do 16.00 hodin a v květnu od 9.00 do 17.00 hodin
Polabské muzeum
O sbírce

Viděl jste už někdy ženskou, která by měla sbírku známek nebo brouků, nebo takových věcí? Nikdy! Ženské nemají tu důkladnost a takovou tu náruživost. Ženské jsou děsně střízlivé! Víte, to je ten největší rozdíl mezi námi a jimi: že my si děláme sbírky...!" Karel Čapek

Poděbradské muzeum nabízí svým návštěvníkům netradiční výstavu zdánlivě z banálních předmětů denní potřeby - papírových ubrousků. Výstava na poměrně malé ploše dokazuje, že papírové ubrousky zdaleka neslouží jen k otření úst po jídle, nebo k zabalení svačiny, ale že mohou být i zdrojem poučení a zábavy.
Představovaná sbírka začala vznikat v roce 1960. První přírůstek byl z Maďarska. Na sběratelských počinech a současném stavu sbírky můžeme sledovat všechny politické, společenské a kulturní změny, které se během uplynulých desetiletí promítly do života naší společnosti. Od roku 1989 díky rozmachu turistického ruchu se sbírka začala rozrůstat, a tak bylo nutno přistoupit ke specializaci.
V posledních letech se informace o sbírce objevily ve sdělovacích prostředcích. Např. pořad ostravského studia České televize "Klekánice", dále rozhlasový pořad rádia Frekvence 1- Dámský klub, nebo Dámská jízda v televizi Prima. Mezitím bylo na sbírku upozorněno na stránkách tisku a časopisů.
Části sbírky byly prezentovány na více než 25 výstavách. Největší, profilové výstavy se uskutečnily v Arnoldinovském domě Okresního muzea Praha východ v Brandýse nad Labem a na zámku v Benátkách nad Jizerou. V Malém máslovickém muzeu másla v Máslovicích u Vodochod je kolekce trvale zastoupena dvěma panely a proběhly zde výstavy s vánoční a velikonoční tématikou. Na dalších výstavách, většinou oborově zaměřených byla sbírka zastoupena jednotlivými tématy, např. "Olympsport", v Prácheňské muzeum v Písku "Svět piva" a "Senior a volný čas" na výstavišti v Lysé nad Labem. Ohlas sklidila letecká výstava a přehlídka modelové železnice doplněná ubrousky světových, specielně "Mimoevropských leteckých společností" v Lázních Toušeň. Ubrousky s květinovou tematikou, "Potěšení z květů", byly vystaveny v Regionálním muzeu v Žatci a poslední výstava se uskutečnila opět v lázních Toušeni s tématem "Sport na ubrouscích".
Z historie ubrousků
Ubrousky začali používat již staří Římané při větších hostinách asi před dvěma tisíci lety. Jeden ubrousek sloužil k otření úst a čela a ve druhém ubrousku si odnášeli domů zbylé jídlo. Byly to pochopitelně ubrousky látkové, neboť papír neznali. Ten se dostal do Evropy až ve 12. století.
Ve středověku se na ubrousky poněkud pozapomnělo. Rty si jedlíci utírali do rukávů a ubrusů. Ve Francii to byl například tzv. "doublier", neboli dvojitý ubrus, který se prostíral po celé délce stolu a byl určen právě k těmto účelům. Potom přišly utěráky, které se zavěšovaly na stěnu. V renesanci zavedla používání ubrousků Kateřina Medicejská. Ubrousek se tehdy vázal kolem krku, aby byly uchráněny drahé krajkové límce. V 18.století stále ještě nemáme zprávy o papírových ubrouscích. Ale způsoby mravy ve stolování se zlepšily. Roku 1715 vyšla poprvé v Praze Libertinova kniha " De educational iuventutis". Sloužila k výchově mládeže a obsahovala i kapitolu o ubrouscích.
Látkový ubrousek tedy přetrval dodnes, ale současně k němu přibyl papírový. Dnes vyrábějí ubrousky přední světové papírny, které se sdružují do velkých koncernů, společností a soustřeďují výrobu veškerého papírového zboží (papírové ručníky, ubrusy, utěrky, toaletní papír,dětské jednorázové pleny) založenou na přísně hygienických a ekologických zásadách.
Na území naší republiky máme první vzácné zprávy o českých papírnách z r. 1499, kdy král Vladislav udělil povolení mlynáři opata Zbraslavského, aby kupoval staré šaty a dělal z nich papír. Z téže doby pochází i pražská papírna při kamenských mlýnech na Poříčí. V roce 1521 byla založena papírna u Trutnova a později v dalších severočeských městech. O ubrouscích se však dozvídáme až se založením další, historicky cenné papírny v jihočeských Loučovicích. V roce 1884 se zakladatel a majitel této továrny pan Porák vrátil z Ameriky a vybral si právě Loučovice, jako vhodné místo pro vybudování své celulózky. Z ní se stala akciová společnost bratří Poráků, v jejichž výrobním programu se objevují i papírové ubrousky. Papírna existuje dones pod názvem Jihočeské papírny - Vltavský mlýn, a ubrousky tvoří velký podíl její výroby.
Na Slovensku je historie spjatá s rokem 1817, kdy se ve Slavošovcích začala předělávat výroba železných hamrů na papírenské mlýny. Byla to výroba ruční. V roce 1841 zavedla Johanna Gyürková strojní výrobu papíru, první v Uhersku tím, že zakoupila v Německu papírenský stroj. Později vznikla papírna SUPRA v Ružomberoku, kde se v letech 1929-1930 začaly vyrábět papírové ubrousky.
Po rozpadu Československa se z Jihočeských papíren v Loučovicích stala akciová společnost, z národního podniku Slavošovské papierne vznikl v roce 1989 národní podnik, kterým je dodnes a na území Slovenska začala vyrábět ubrousky ještě firma DELIS plus s.r.o Hlohovec, která má zastoupení pro Českou republiku DELIS CZ s.r.o. v Brně, a stále pokračuje ve výrobě také SUPRA Ružomberok.
V západní Evropě působí mnoho firem. Jednou z největších je mamutí JAMONT, akciová společnost, od roku 1990, která má papírny s výrobou ubrousků zastoupené téměř ve všech evropských státech, nebo do nich své výrobky dodává. Další firma DUNI, má zastoupení i u nás, na Kladně. Ubrousky od firmy HALLMARK Cards lze najít nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech.

Petr Šorm, Polabské muzeum Poděbrady
info@polabskemuzeum.cz, tel: (+420) 325 565 272, www.polabskemuzeum.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Polabské muzeum
Zveřejněno 07.04.2006 v 21:07 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba